KdF Type 60L 1941

© Dipozitiv 2019

Initiator
Dipozitiv

Year of realization
2015-2019

Design
Ondřej Brom
Nicole Pálenská
František Polák

Photos
Ondřej Brom
Jonáš Mlejnek
Roman Dobeš

Cooperation
Ondřej Brom sr
Katřina Šlaufová
Luboš Rezler
Adam Machr
Jack Cooling
Martina Bromová
Bernard Šimon

A story about a great quest to renovate and uncover the history of the 1941 KdF (VW) Beetle chassis number 20. A story about searching in the archives of our turbulent modern history. kdf41.com

You will learn about every important detail of the car’s reconstruction from searching in the archives of post-war Czechoslovakia, through the in detail reconstruction process, to the first ride of this gem. Buy the book

none

Renovation of KdF Typ 60L 1941

none

The Idea

Since Volkswagen Beetles first entered mass-production in 1941, it was evident to everyone involved in this project from the beginning of the reconstruction, that rebuilding a 1941 KdF Type 60L would be very complicated.

There is almost no visual material from the first year of production and not even blueprints, unlike cars from the prototype series. There are many photographs of pre-production cars as well as blueprints.

Early on in the reconstruction process the idea was born to document the entire demanding process of searching and reconstructing, and to record all the information in the form of a book. A book, a record in time, which will preserve all of the challenging work, not only for me, but also for future enthusiasts of these beautiful cars.

In the book we documented everything from the moment we discovered that it was a car with a numbered body. We were so excited to discover that numbers 1—19 didn’t exist or were not yet known about and were waiting to be rediscovered. The book will take the reader to the archives of post-war Czechoslovakia while searching for the history of the car and especially for its first owner, the Berlin operetta composer, Paul Lincke.

The reconstruction process will be shown completely openly, including both the parts which were successful and those which had to be redone for the reconstruction to be as faithful as possible to the period in which the car was manufactured.

Ondřej Brom

VW Collector

Ondřej Brom jr.

Designer of a book

„A story about a great quest to renovate and uncover the history of the 1941 KdF (VW) Beetle chassis number 20. A story about searching.“

none

Reconstruction

In this section we would like to publish interviews with people who were involved in the reconstruction of the car. We are honestly very happy to do this because these people are not just craftsmen but almost artists creating a technical work of art.

Fist we would like to introduce Mr Jacek Krajewski, the owner of the Polish WW2VW workshop where the entire reconstruction took place. Jacek was actually the catalyst for finding Paul Lincke’s car and at the same time became a partner for the whole reconstruction.

The second person is Tomek Sobkowiak from Vintage Volkswagen Service in Poznan, Poland. Tomek contributed to the reconstruction of the car with all the electrical equipment and cabling.

Jacek Czechomski, an employee of WW2VW, is the third intreviewee. Jacek literally put the car on its wheels.

Last but not least are Kamil Groskrejc a Maciej Markiewicz who took care of the excellent painting of the car.

none

Jacek Krajewski

Owner of the Polish WW2VW workshop

Tomek Sobkowiak

VW Restaurators

Kamil Groskrejc and Maciej Markiewicz

VW Restaurators

Christian Grundmann

VW Collector

Richard Hausmann

VW Collector

„This is one of the largest books about VW Beetle ever published.“

none

About the book

The reconstruction of the car was done with big attention to detail. The same attention was also with the design and producing of the book. The book in large format was printed on high-quality paper with perfect offset printing (high-quality printing) and it was bound in hardcover with black canvas with silver embossing.

The same lavish attention that we paid to the reconstruction of Paul Lincke’s car was also naturally paid to the contents, look and feel of this book. The book is large size with over 350 pages where you can find, in addition to text, more than 250 professional studio photographs. We will also publish scans from the archives documenting the history of the car for the first time in the history.

Buy the book

none
none
none

Crowdfunding

none

Časopis A2 v 8 čísle v roce 2015 popisuje problematiku knižní distribuce a upozorňuje, jak extrémně nevyvážené je prostředí knižního trhu. Rozebírá praktiky knihkupců, kteří díky komisnímu prodeji nesou téměř nulové riziko. Za tuto „službu“ si nárokují většinovou část z ceny knihy. Autor s nakladatelem, editorem, ilustrátorem, překladatelem a fotografem se tak podělí o zbytek. Tento zbytek je často dokonce nižší, než částka, kterou vybere na dani při prodeji této knihy stát.

Proč bysme měli odevzdávat 80 % ceny knihy, na které jsme pracovali déle než čtyři roky, někomu kdo se s námi nedělí o podnikatelské riziko?

Není čas tyto staré struktury z celého procesu vynechat?

Alternativní financování

Platforma Kickstarteru je účinný nástroj při vydávání knihy po vlastní ose. Zájemci projekt finančně podpoří už během jeho vzniku a tím zajistí dostatečný budget nutný k realizaci projektu. Provize 8 %, kterou si Kickstarter bere za zprostředkování této služby je tak lákavá, že nebylo nad čím déle přemýšlet.

Rozhodli jsme se pro následující postup. Pomocí kampaně vytvořit komunitu potenciálních zájemců o knihu, kterou následně zacílíme reklamou na naši Kickstarterovou kampaň.

none

Jak o sobě dát vědět světu

Prvním krokem bylo o projektu začít mluvit. Díky PR o nás ve světě napsali přes 15 unikátních článků. Dostali jsme celou dvoustranu v dením tisku a reporáž běžela v hlavním vysílacím čase České televize. Tyto aktivity nám přinesly zhruba 5 milionů zobrazení a přes 20 000 interakcí na webu. Tyto přístupy na web tak byly plně organické, lépe řečeno zdarma.

none

Jalopnik

Jalopnik je jedním z největších světových motoristických online magazínů. Článek o našem projektu se objevil nejen na hlavní stránce, ale zároveň se stal tématem v mnoha kategoriích a fórech.

Návštěvnost webu je 25 mil. návštěv měsíčně
Facebook: více než 400 000 fanoušků
Instagram: více než 85 000 sledujících

Přečíst článek

Aktuálně.cz

Aktualně.cz je jedním z největších zpravodajských portálů v České republice. V automobilové sekci této stránky se naše téma objevilo v rámci speciálního článku a editorialu.

Návštěvnost webu je 20 mil. návštěv měsíčně
Facebook: více než 100 000 fanoušků
Instagram: více než 10 000 sledujících

Přečíst článek

none
none

Heritage

Heritage parts centre je úzce specializovaný e-shop a magazín sledovaný VW nadšenci z celého světa. Díky podpoře tohoto média jsme dokázali zasáhnou naši specifickou cílovou skupinu přímo na srdeční komoru.

Návštěvnost stránky je 320 000 návštěv měsíčně
Facebook: více než 145 000 fanoušků
Instagram: více než 16 000 sledujících

Přečíst článek

Drivetribe

Komunitní stránka od tvůrců pořadu TopGear, byla ideální platformou pro šíření našeho tématu mezi obecnou komunitu nadšenců do aut.

Návštěvnost webu 1.85 mil. návštěv měsíčně
Facebook: více než 4 million fanoušků
Instagram: více než 270 000 sledujících

Přečíst článek

none
none

Garáž.cz

Garáž.cz patří mezi přední automobilové televizní pořady v České republice. Projekt KdF41 zde byl prezentován reportáží a sklidil velký úspěch.

Návštěvnost stránky 6.4 mil. návštěv měsíčně
Facebook: více než 27 000 fanoušků
Instagram: více než 8 000 sledujících

Přečíst článek

Vytvoření komunity

Druhým krokem pak bylo připravit kvalitní obsahovou kampaň pro sociální sítě. Dopředu jsme rozplánovali 90 % příspěvků a rozstřihali náš hodinový dokument na krátká videa, která sloužila jako páteř celé kampaně.

none

Za dobu šesti týdnu jsme vyprodukovali 54 příspěvků. Díky skvělému obsahovému marketingu jsme získali přes 2,2 mil. zobrazení a uživatelé udělali 148 534 interakcí. Během kampaně jsme získali více než 3 000 nových fanoušků stránek a nasbírali 118 193 unikátních zobrazení video obsahu.

24 videí
19 fotografií/grafik
10 odkazů/článků
1 status update

none
none
none

Aktivace komunity

Tato strategie nám dovolila přivést přes 35 000 unikátních návštěvníků našeho profilu na Kickstarteru, kde náš každý 80. návštěvník podpořil

none

Funding

Díky efektivnímu zaměření marketingu jsme byli schopni za 1 000 investovaných dolarů do kampaňe vybrat přes 55 000 dolarů a tím překročit 157% požadované částky.

none

Distribuce

Po výrobě knihy v tiskárně BOOM Tisk nezbývalo, než knihy rozeslat do celého světa a čekat na reakci čtenářů.

A ta nám udělala nesmírnou radost…

none none none none

Prolog

Závěrečnou třešničkou na dortu je ocenění naší pětileté snahy třetím místem v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2018.

Děkujeme.

none

Related projects

Content of 21st century

We design 21st century solutions for media and publishing houses.